Gelir testine gir, borcunu sildir

Ağu 09, 2016 / 09:40 Anasayfa » SGK » Gelir testine gir, borcunu sildir

Yeni yasayla birlikte, daha önce hiç gelir testine girmeyen ve yüksek miktarda prim borcu biriken kişiler, yıl sonuna kadar gelir testine girerek bu borçlarını sildirebilecek.

Geçen hafta Meclis’te kabul edilen kanunla pek çok borç yapılandırma kapsamına alındı. Genel sağlık sigortası prim borçları da bu kapsamda yeniden yapılandırılacak. Buna göre, daha önce hiç gelir testine girmeyen ve bu nedenle hem adına yüksek miktarda prim borcu biriken, hem de hastanelerden sağlık hizmeti alamayan kişiler, yıl sonuna kadar gelir testine girerek borçlarını sildirebilecekler.

YIL SONUNA KADAR SÜRE

Gelir testine giren ve yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az çıkan kişilerin geçmiş bütün borçları silinecek. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden 2017 yılında da ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Gelir testi sonrası yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden yüksek çıkan kişilerin prim borçları da belirlenen gelir seviyesine göre güncellenecek. Belirlenen borcun gecikme zammı ve faizi silinecek ve taksit imkanı sağlanacak.

Sağlıktan yararlanabilir

Daha önce gelir testine giren ve belirlenen primi ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanan kişilerden birikmiş borcu olanlar da yapılandırmadan yararlanabilecek. Bu kişilerin prim borçlarının gecikme zammı ve faizi silinecek ve taksit imkanı sağlanacak. Bu durumdaki kişiler borçlarını yapılandırıp ilk taksitlerini ödedikleri andan itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecekler.

Muhasebe Network