Emekli aylığını kestirip çalışmak, emekli aylığını olumlu etkiler mi?

Ağu 08, 2016 / 09:27 Anasayfa » SGK » Emekli aylığını kestirip çalışmak, emekli aylığını olumlu etkiler mi?
Babam 2002 yılında SSK’dan emekli oldu. Şu anda emekli maaşı 1.300 TL. Halen çalıştığı yerdeki brüt maaşı 2.500 TL’dir. İki ay kadar emekli maaşını kestirip tüm sigorta kollarından sigortalı olursa, yeniden emekli olduğunda emekli maaşı miktarında olumlu ya da olumsuz bir değişme olur mu? Taykut İloğulları
Babanızın emekli aylığını kestirip tüm sigorta kollarına tabi olarak yeniden çalışmaya başlaması ve iki ay sonra yeniden emeklilik isteminde bulunması halinde emekli aylığı yeniden hesaplanır. Ancak yeni aylık, eski aylığının kesildiği tarihten sonra aylıklara yapılacak artışlar uygulanarak bulunan tutar ile emeklilik sonrası çalışmasına ait kısmi aylığın toplamından oluşur. Emeklilik sonrası çalışma süresine ilişkin kısmi aylık, ikinci kez emeklilik talep tarihindeki emeklilik öncesi ve sonrası prim ödeme gün sayısı ve emeklilik sonrası çalışmaya ait (iki aylık) prime esas kazançları üzerinden hesaplanan aylığın emeklilik sonrası prim ödeme gün sayısına (60 güne) orantılı bölümü kadar olur.
Özetle, babanızın iki aylık çalışması için ayrı bir kısmi aylık hesaplanır ve bu dönemde emekli aylıklarında artış olmayacağı için eski emekli aylığına ilave edilir. Emekli aylığında ortaya çıkacak artış, mahrum kalacağı iki aylık emekli aylığını bile telafi etmez. Bu nedenle de emekli aylığını kestirip, iki ay çalıştıktan sonra yeniden emeklilik isteminde bulunmak avantajlı bir durum değil.
Eşiniz sadece tercih yapabilir
Ben Emekli Sandığından emekliyim. Eşim SSK’dan isteğe bağlı olarak emekli oldu. Eşimin rahmetli babası da Emekli Sandığı emeklisi idi. Benim vefatım halinde, eşim kendi emekli aylığı yanı sıra, benden dul maaşı, babasından yetim maaşı olmak üzere 3 aylığı da alabilir mi? Selahattin Sertsarı
Her ikisi de Emekli Sandığı mensubu olan hem eşten hem de babadan aylığa hak kazanılması halinde, Emekli Sandığından her iki aylık bağlanmaz. Ancak yüksek olan aylık tercih edilebilir. Eşiniz de hem sizden hem babasından aylık alamaz, ancak tercih yapabilir.
Ablanız 3600 günden az prim günüyle emekli olamaz
Geçenlerde bölgemizdeki bir SGK müdürlüğüne giderek ablamın emeklilik durumu hakkında bilgi istedim. Toplamda yaklaşık 1500 günlük sigortalılığı olduğu, 3600 gün şartlarına tabi olduğu ve yaklaşık 6 yıl kadar ayda 434 TL öderse emekli olabileceği söylendi. Ablam 15 Mart 1966 doğumlu. 1993 doğumlu bir kızı var ve tüm çalışması 1990 öncesine ait. Emekliliği için başka bir seçeneği var mı? Murat Bilen
Ablanız ancak 3600 prim günüyle 58 yaşını doldurduğunda 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilir. Bunun dışında daha az prim günüyle emekli olma şansı yok.
Eksik olan 2100 prim günü için 720 gün doğum borçlanması yapabilir. 1380 prim günü için de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanununun Ek-5. maddesinde yer alan tarım ve orman işlerinde süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında sigortalı olabilir.
Bu durumda ödediği primler 4/a kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Ayrıca 2016 yılı için günlük asgari ücretin 30 katı yerine 23 katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan artırılmak suretiyle 30 katını geçmemek üzere yüzde 34,5 oranında prim öder.